Poliuretan to tworzywo sztuczne, które okazuje swoją ogromną przydatność od ponad 80 lat. Odkąd nauczono się pozyskiwać ten materiał, fabryki produkowały go w najróżniejszych celach: najpierw głównie na potrzeby wojska, później izolacji budynków, a nawet konstruowania statków kosmicznych. Lekki, plastyczny, odporny na wszystkie czynniki zewnętrzne i wytrzymały na ścieranie, poliuretan sprawdza się świetnie jako budulec dla wielu przedmiotów, urządzeń i sprzętów codziennego użytku – jest w naszych samochodach, meblach, ubraniach i tam, gdzie mieszkamy. Poza tym pomaga światu dalej toczyć się do przodu, bo jest bardzo dobrą powłoką dla różnego rodzaju kółek i walcowatych elementów, dzięki którym działa wiele rzeczy i konstrukcji.
Wałki powlekane poliuretanem – jak je odnowić?
Małe elementy powlekane sztucznym kauczukiem to między innymi kółeczka, które umieszcza się pod meblami albo innymi przydatnymi akcesoriami. Ale kółeczka to dopiero początek – poliuretan bardzo często przydaje się jako powłoka dla różnego rodzaju wałków, czyli bardzo wydłużonych, walcowatych części, które są użyteczne ze względu na swoją ogromną powierzchnię toczną. Takie regularne obroty są podstawą pracy szlifierek, maszyn rolniczych albo związanych z masową produkcją drukowanych publikacji. Różnorodność wałów, wałków i tulei jest naprawdę duża. Mogą mieć różne rozmiary, mogą być stworzone z syntetyków albo stali, ale wszystkie powinny mieć zabezpieczoną i ulepszoną powierzchnię toczną – jeśli mają służyć długo i najlepiej, jak potrafią.
Wałki powlekane poliuretanem to inwestycja, która będzie oddawać przysługi przez wiele lat. Ta sztuczna powłoka będzie zużywać się znacznie wolniej, niż miałoby to miejsce w przypadku innych tworzyw, ale w miarę upływu czasu regularna eksploatacja sprawi, że poliuretan się zetrze i odsłoni syntetyczną albo stalową część. Ale nawet w takiej sytuacji nie będzie potrzeby wymieniania całego wałka czy tulei. Wystarczy zgłosić się do producenta poliuretanu – być może tego samego, u którego kupiło się wałek powlekany sztucznym kauczukiem. Takie firmy bardzo często zajmują się również regeneracją zużytych części – zrywają starą, pościeraną powłokę i oblewają wałek nową, świeżą warstwą. W efekcie, dostaje się część, która jest już sprawdzona, a jednocześnie jest na nowo gotowa do wytężonej, długiej pracy. Planując zakup wałków, warto wziąć pod uwagę te wszystkie kwestie, żeby mądrze ulokować swoje pieniądze, a w razie potrzeby wiedzieć do kogo się zwrócić z nagłym problemem.