Aby zaimpregnować tkaninę należy ją najpierw oczyścić z brudu, resztek potu i innych zanieczyszczeń. Odzieży outdoorowej nie powinno się jednak prać w zwykłym proszku, ponieważ silne detergenty uszkadzają strukturę membrany i mikropory, przez które para wodna wydostaje się na zewnątrz. Podobnie jest z płukaniem – zwykle płyny do płukania z lanoliną zapychają pory i w rezultacie materiał traci swoje właściwości. Można temu zapobiec piorąc odzież w specjalnych, przeznaczonych wyłącznie do tego środkach.
Środki do prania odzieży nie tylko czyszczą, ale również poprawiają naturalne właściwości tkanin, poprawiają oddychalność i pielęgnują, zachowując naturalną elastyczność. Kupując taki środek należy dokładnie przeczytać opis – nie wszystkie bowiem są przeznaczone do każdego rodzaju odzieży. Przykładowo środek do prania tkanin Eco Soft Shell Wash marki Toko można używać do wysokogatunkowych polarów, odzieży ze stretchu oraz lekkich membran, jak na przykład Windstopper®. Inny produkt tej samej marki, Eco Textile Wash świetnie nadaje się do prania tkanin GORE-TEX® i innych pokrewnych membran. Dodatkowo seria Eco jest nowoczesna i produkowana w oparciu o procesy ekologiczne. Jej zadaniem jest chronienie użytkownika przed czynnikami mogącymi wywołać alergię. Bieliznę termoaktywną również należy prać używając do tego płynów, które nie zniwelują jej właściwości. Marki Atsko i Toko mają w ofercie tego rodzaju produkty. Ich regularne stosowanie przywraca fabryczne właściwości bielizny, zwiększając jej oddychalność, zdolność do transportu wilgoci oraz szybkość wysychania.
Pranie kurtek puchowych zwykle nastręcza sporo trudności. Zastanawiamy się bowiem, czy pranie nie uszkodzi pierza, nie zbije go w kulki, czy długo wysychając kurtka nie nabierze brzydkiego zapachu. Dodatkowo nie każda pralnia czyści takie kurtki a poza tym zawsze istnieje ryzyko, że pranie chemiczne jednak zniszczy puch. Kurtki takie można prać w domu z zachowaniem odpowiedniej ostrożności i wykorzystując specjalistyczne środki, jak na przykład Sport-Wash marki Atsko, nie tylko nie zbija on pierza, ale poprawia objętość wypełnienia i jego cechy izolacyjne. Do tego czyści, usuwa plamy z błota, kurz i inne zanieczyszczenia, nie pozostawiając przy tym żadnego zapachu, ani smug. Doskonale się wypłukuje. Można go używać nie tylko do puchu, ale i wełny, jedwabiu, syntetyków, bawełny i GORE-TEX®’u. Różne pojemności butelek wystarczają na dużą ilość prań.
Wypraną odzież outdoorową należy zaimpregnować. Impregnaty do tkanin zabezpieczają nie tylko przed przemakaniem, ale odpychają brud i zanieczyszczenia, sole i oleje, chroniąc w ten sposób materiał i zmniejszając częstotliwość prania. Dodatkowo odnawiają właściwości nieprzemakalne membran, takich jak GORE-TEX®, eVent, Climatic, HyVent i innych. To jednak nie jedyne zalety impregnatów. Przedłużają trwałość odzieży, zapobiegają jej blaknięciu i żółknięciu, poprawiają miękkość i elastyczność materiałów, nie wydzielają zapachów, nie są palne. Są polecane szczególnie do śpiworów, kurtek puchowych i z wypełnieniem syntetycznym, odzieży membranowej a nawet do namiotów czy plecaków. Aplikacja impregnatu jest łatwa, ponieważ większość z nich występuje w postaci sprayów i aerozoli. Trzeba jednak pamiętać, by tkanina była czysta i lekko wilgotna, a nanieść impregnat należy równomiernie. Po zakończonej aplikacji odzież odwieszamy do wyschnięcia.