Kałuże wody – to zmora każdej przestrzeni, w której na co dzień wiele się dzieje. Stojące, małe akweny deszczówki najbardziej cieszą spragnione ochłody miejskie ptaki, ale przechodniom są już stanowczo nie w smak. Już choćby jedna mała kałuża na ulicy może być przyczyną bardzo nieprzyjemnej przygody, jeśli przez wodę bardzo szybko przejedzie jakiś pojazd, a rozbryzgująca się woda trafi na idącego nieopodal przechodnia. A bywa i tak, że kałuż jest stanowczo zbyt dużo że bardzo skutecznie utrudniają sprawne przejście przez ten konkretny fragment miasta czy przez osiedlową uliczkę. Na szczęście, kałużom można dość łatwo powiedzieć „nie”.

Dlaczego odwodnienia betonowe?

Jeśli mowa o miejskich placach, deptakach czy ulicach biegnących przez miejskie centra, wówczas decyzja o rozprawieniu się z kałużami może należeć do lokalnych władz. Gminne czy powiatowe samorządy mają prawo zaplanować taką modernizację konkretnej przestrzeni publicznej czy drogi, żeby w planach inwestycyjnych było właśnie wykonanie kanalizacji deszczowej. Ta sama decyzja może leżeć w gestii każdego, kto jest właścicielem konkretnej posesji, na przykład sklepu czy lokalu usługowego, które mają dla swoich klientów parkingi czy chodniki. Każdy, kto zarządza miejscem dostępnym dla pojazdów i pieszych można zadbać o to, żeby nadmiar brudnej wody nie przeszkadzał, nie utrudniał korzystania z miejsc publicznych.

Właśnie w takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzą się odwodnienia betonowe, czyli taki rodzaj kanalizacji deszczowej, który świetnie zniesie nawet bardzo duże obciążenia. Beton to sprawdzony materiał budowlany, wykorzystywany od wieków do ambitnych i pełnych rozmachu zadań. Obecnie tworzy się z niego także korytka i studzienki, które współtworzą podziemny labirynt zupełnie wyjątkowej kanalizacji, odprowadzającej nadmiar wody z powierzchni ulicy czy chodnika. Tworzenie systemu odwodnień to tak naprawdę drenowanie przestrzeni tuż pod powierzchnią gruntu, to planowanie całej sieci niedużych kanałów, które pozwolą wodzie odpłynąć poza teren, który ma pozostać suchy i wolny od kałuż. Ale właśnie dlatego bardzo ważne jest to, żeby ścianki korytek i studzienek były na tyle mocne, żeby wytrzymały nacisk wszystkich tych obciążeń, z którymi na co dzień mierzy się ta konkretna przestrzeń. Centrum miasta, gdzie co dnia pojawia się sporo przechodniów i całkiem sporo pojazdów, powinna poradzić sobie świetnie właśnie z betonowymi odwodnieniami. Takie części można bardzo łatwo znaleźć w asortymencie producentów tego rodzaju systemów – elementy betonowe to jedna z głównych kategorii w ich asortymentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *