Nie ulega wątpliwości, że materiał użyty w produkcji mebli ma ogromne znaczenie dla ich ogólnej funkcjonalności, a także ich wyglądu, konstrukcji i ogólnej trwałości. Naturalne drewno, sklejka, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, a także metal i jego stopy stanowią najczęstsze materiały, z których wykonuje się krzesła, stoły, półki i tym podobne elementy wyposażenia. Dziś przyjrzymy się właśnie popularnej stali oraz aluminium, które zyskują dość dużą popularność w naszym kraju. Jakie są ich wady? Jakie zalety? Gdzie i po co się je stosuje? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na wyciągnięcie ręki!

Wady i zalety mebli metalowych – na co można liczyć, włączając je w swoje wyposażenie?

Meble metalowe znane są ludziom już od dawna. Stal nierdzewna, chociaż ciężka i niekoniecznie najtańsza, stanowi bardzo wytrzymały, a przede wszystkim łatwy w obróbce surowiec, który z pewnością może posłużyć przez dłuższy czas. Wyposażenie stalowe cenione jest jednak głównie z uwagi na jego wysoką funkcjonalność. Chcąc wymienić najważniejsze atuty stali, nie można zapomnieć o:

  • Wysokiej trwałości – Blaszane szafki, sejfy i inne elementy wyposażenia, w których przechowuje się swój dobytek, spisują się naprawdę dobrze. Ciężko jest je uszkodzić, zmiażdżyć czy przewiercić.
  • Ognioodporności – W przeciwieństwie do drewna czy sklejki, meble metalowe są kompletnie niepalne, dlatego ograniczają ryzyko pożaru w miejscach na to narażonych.
  • Łatwości w naprawie – Chociaż stalowa blacha może się odgnieść, to w przeciwieństwie do elementów drewnianych, bardzo łatwo można ją naprawić, przywracając wyposażeniu nienaruszony wygląd.
  • Higieniczności – Z uwagi na gładką i nienasiąkliwą powierzchnię, stal jest łatwa do utrzymania w czystości, a także prosta w ewentualnej dezynfekcji.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się meble metalowe?

Raczej rzadko można napotkać się na domowe wnętrza, w których dominuje zimny metal. We własnym mieszkaniu chcemy przede wszystkim czuć się przytulnie, dlatego stawiamy na bardziej naturalne materiały. Nie oznacza to jednak, że takie meble nie istnieją! Stalowe ramy łóżek, szafeczki na klucze, krzesła – chociaż stal nie dominuje wystroju naszych domów, to z pewnością jej tam nie brakuje.

Typowe meble metalowe są jednak najczęściej spotykane w miejscach pracy. Dobrym przykładem mogą być tutaj szpitale – tam niemal całe umeblowanie jest wykonane z metalu, głównie z uwagi na fakt, że jest on łatwy w czyszczeniu, a raz zamówiony stolik z pewnością zachowa funkcjonalność na długie lata. Rzecz jasna, wraz ze szpitalami, w kategorię tę można wliczyć różne ośrodki rehabilitacyjne, pensjonaty, laboratoria i wszystkie placówki, gdzie higiena to absolutny priorytet.

Następnie, warto zwrócić uwagę na zakłady produkcyjne, gdzie metalowe elementy wyposażenia uznaje się za absolutny standard. Proste, metalowe ławeczki, krzesła na stołówce, półki i podstawowe umeblowanie – w ich przypadku stawia się na stal, gdyż jest po prostu bardzo wytrzymała. W miejscach, gdzie codziennie przewija się kilkaset osób, wyposażenie z mniej trwałych materiałów po prostu nie ma prawa się sprawdzić – szybko ulegnie ono uszkodzeniu, pojawią się na nim rysy, wygięcia i tym podobne. Co więcej, stal zawsze można ponownie wyklepać i przemalować, a będzie wyglądała jak nowa!

Co jeszcze warto wiedzieć o meblach stalowych?

Elementy wyposażenia wykonane ze stali to zazwyczaj nieco inna klasa produktów niż te, które projektowane są głównie z myślą o codziennym użytku domowym. To przecież zrozumiałe, że raczej nikt nie będzie chciał montować sobie parkowej ławki w salonie! Nie oznacza to jednak, że nie odszukamy w sklepowych katalogach produktów przeznaczonych właśnie do mieszkania. Wystarczy spojrzeć na górskie schroniska, gdzie piętrowe łóżka ze stalowych rurek to standard, a solidne, blaszane półki spełniają swoją funkcję już od kilkudziesięciu lat. Warto zatem rozważyć inwestycję w meble metalowe – mogą one okazać się optymalnym wyborem dla każdej placówki, która potrzebuje nieco solidniejszych, bardziej wydajnych rozwiązań.

Artykuł powstał we współpracy z Eldor – sklep z meblami Bielsko-Biała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *