Śpiwory są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla każdego młodego podróżnika, rozpoczynającego swoją przygodę z wędrówką górskimi szlakami. Niektóre rodzaje śpiworów polecane są także dzieciom, które odkrywają się w czasie snu – są świetnym zamiennikiem pościeli w warunkach domowych, gdyż zapewniają odpowiedni komfort cieplny, tak bardzo potrzebny dla spokojnego snu dziecka.
Jakie śpiwory dla dzieci?
Do wyboru mamy śpiwór, który będzie zamiennikiem kołdry oraz śpiwór, który nasza pociecha zabierze ze sobą na piesze rodzinne wędrówki czy też obóz.
Śpiwór przeznaczony do spania w warunkach domowych, nie jest tak trudny w wyborze, jak śpiworek wyprawowy. Taki śpiwór, który zastąpi dziecku kołdrę, nie powinien być wykonany ze zbyt grubych materiałów. Odpowiedni materiał zapobiegnie także poceniu się naszej pociechy. Warto wybrać taki model, który zachęci do regularnego snu: przykładowo, może to być śpiwór wyglądający jak gigantyczna przytulanka. Dziecko otulone przyjemnym w dotyku śpiworkiem, na pewno wybudzi się wypoczęte i zadowolone.
Śpiwory, które będą częścią bagażu naszych pociech, przeznaczone są dla używania w trudniejszych warunkach. Powinny więc spełniać one o wiele więcej wymogów, niż klasyczne śpiwory.
Jakie wymogi powinny spełniać śpiwory wyprawowe dla dzieci?
Wyprawowe śpiwory dziecięce powinny być przede wszystkim ciepłe i funkcjonalne, aby każdy ich użytkownik mógł z nich z łatwością skorzystać. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru śpiwora dla swojej pociechy?
Materiały, z których został wykonany śpiworek
Śpiworki dla dzieci powinny być przede wszystkim miękkie i przyjemne w dotyku. Tylko użycie takiego materiału będzie gwarancją, że nasze dziecko chętnie z niego skorzysta. Materiał, który drapie, nie zapewni pociesze komfortowego snu. Wypełnienie śpiworków dla dzieci powinno być przede wszystkim puszyste, co sprawi że dzieci będą mogły w nich spać bezpośrednio na podłodze. Jaki materiał powinien być użyty jako wypełniacz śpiwora? Naturalny puch czy syntetyk?
W mroźnym klimacie, gdzie ryzyko zamoczenia śpiwora jest niewielkie, dobrze sprawdzi się śpiwór puchowy. Puch ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, dlatego możemy być pewni że nasze dziecko nie zmarznie. Minusem jest jego niska odporność na wilgoć i trudności w suszeniu, jeśli zamoknie. Problemem przy wyborze takiego rodzaju śpiwora może być też cena. Puch, szczególnie gęsi, jest najlepszym, choć dość drogim wypełniaczem. Warto w niego zainwestować, jeśli jesteśmy pewni, że nasze dziecko nie ma alergii. Szukajmy śpiwora o odpowiedniej sprężystości. Dobrej jakości śpiwór puchowy powinna cechowaćsprężystość minimum 650 CUIN.
Ważną kwestią, którą zapewnią tylko renomowane firmy, jest antyalergiczne wypełnienie śpiworka. Zwróćmy na to szczególną uwagę, zanim dokonamy zakupu, gdyż dzieci są bardzo narażone na różnego typu reakcje alergiczne.
Śpiwory o syntetycznym wypełnieniu szybciej schną i są o wiele bardziej odporne na wilgoć, niż te wykonane z naturalnego puchu. Ich minusem jest to, że nie poddają się tak dobrze kompresji i są znacznie cięższe, niż puchowe. Ogromną ich zaletą może okazać się bardzo niska cena.
Materiał, z którego uszyty jest śpiwór dla dziecka powinien być solidnie wykonany i wytrzymały. Zwróćmy uwagę na wykonanie szwów oraz to, jak solidne są w nim zamki czy ściągacze.
Kształt i objętość śpiwora
1) Kształt
Przy wyborze kształtu śpiwora dla dziecka bardzo ważne jest zrozumienie jego potrzeb. Jeśli dobrze znamy swoje dziecko, wybór będzie raczej oczywisty. Śpiwór o klasycznym kształcie prostokąta zapewni naszemu dziecku więcej swobody ruchów – jego wybór jest więc dobrą decyzją, jeśli nasze dziecko ma niespokojny sen. Śpiwór mumia natomiast, ze względu na swój zwężający się ku dołowi kształt, nieco ograniczy ruchy naszego dziecka, lecz zapewni mu większy komfort cieplny. Każdy śpiwór typu mumia posiada specjalny kaptur, który pełni rolę poduszki i pozwala zatrzymać uciekające przez głowę ciepło. Zazwyczaj kaptur wyposażony jest w dodatkowy ściągacz, który zapobiega zsuwaniu się z głowy dziecka podczas snu.
2) Objętość śpiworka
Zadbajmy o komfort naszego dziecka także wtedy, kiedy zmuszone jest samodzielnie przetransportować swój śpiworek. Wybierając kształt śpiwora, pamiętajmy przy tym, że śpiwór typu mumia zajmuje znacznie mniej miejsca, niż klasyczny. Możemy również zakupić worek kompresyjny, który zmniejszy objętość śpiwora do minimum. W sytuacji, gdy wiemy że alergie nie dotyczą naszego dziecka, najlepiej wybrać śpiworek uzupełniony naturalnym puchem. Taki rodzaj śpiwora jest znacznie lżejszy od syntetycznego i jest bardziej „skompresowany” po spakowaniu.
Wygląd śpiwora
W przypadku zakupu śpiwora dla dzieci, warto zwrócić także uwagę na jego wygląd. „Worek do spania” powinien odpowiadać dziecku wizualnie. Dostępne na rynku śpiwory posiadają różnorodne wzory i kolorystykę. Najlepiej, gdy dziecko w tym wypadku dokona samodzielnego wyboru.
Śpiwór dziecięcy powinien cechować się przede wszystkim solidnym wykonaniem i użyciem do jego produkcji najlepszych materiałów – najlepiej antyalergicznych. Odpowiednie parametry techniczne śpiwora zapobiegną uciekaniu ciepła i zapewnią pociechom komfortowy sen, natomiast jego kształt powinniśmy dobrać indywidualnie, zależnie od potrzeb naszego dziecka. Wybór koloru śpiwora najlepiej jednak pozostawić jego przyszłemu użytkownikowi.
Szukasz jeszcze więcej pomocnych informacji na temat doboru śpiworów dla dzieci? Znajdziesz je tutaj: https://www.asport.pl/poradniki/47/jak-wybrac-kimono-/.